Re-define your airflow with the CTE C750. Maximize your hardware's potential.
The CTE C750 Air Snow is a specially designed E-ATX full tower chassis from the new CTE form factor series that emphasizes maximum airflow and is designed to provide high levels of thermal performance to critical components. It comes with three pre-installed 140mm CT140 fans and can support up to 420mm AIO radiators at the front, motherboard side and rear of the chassis.
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- With the support of 14 fan(s), the high air flow full-tower casing protects and enhances the hardware components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 1200 W |
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Port Details | 3 x USB-A 3.0 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | EATX |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 14 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















