CT EX INFINITY ARGB Sync PC Cooling Fan | Beyond Ordinary: Dual Infinity Mirror Lighting
The CT EX INFINITY Snow showcases innovative Dual Infinity Mirror Lighting on the fan hub. Reimagining the infinity mirror, this design combines a fixed white inner ring with a fully customizable ARGB outer ring, delivering richer layers in a single view. Let your build shine with a stylish white core and ARGB lighting in your favorite colors, drawing attention from every angle.
Steady Connection with MagForce 2.0
Evolved from SWAFAN EX's Magnetic Force Design, the new MagForce 2.0 has the Pogo pin contact pads are TWO times larger for greater tolerance. This enhancement significantly reduces the potential faulty alignment no matter you are daisy-chaining fans together or connecting fans with cable, further boosting the installation efficiency and streamlining the building experience.
Say Goodbye to Excessive Cables
Connect your fans with CT EX INFINITY Snow's MagForce 2.0 Quick Connect Design and be free from messy cables!
Remarkably Improved Performance
After extensive research and testing, the CT120 EX INFINITY Snow can generate 68.20 CFM of airflow and 3.05 mm-H2O static pressure while maintaining a 28 dB-A noise level, pushing ARGB fans to their limits.
28 mm Thickness for Enhanced Cooling
Compared to conventional 25 mm frames, the CT EX INFINITY Snow features a 28 mm-thick fan body that improves airflow and static pressure.
Hidden Screw Design for a Sleek Appearance
Keep your build clean with the Hidden Screw Design. Cleverly hiding the mounting screws with specially designed rubber pads, it creates a smooth surface that enables your ARGB lighting take the spotlight.
Spectacular Lighting Effects
Light up your system with stunning lighting effects through 5V motherboard sync software, providing great coverage of 16.8 million colors. The CT EX INFINITY Snow supports ASUS, MSI, GIGABYTE, BIOSTAR, and ASROCK sync software. Immerse your build in vibrant illumination.
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites.
- The flawless rotation of fan blades is just what you need for prolonged cooling
- Hydraulic Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating usability with added feasibility
- ARGB LEDs illumination for a modish look
- Fully compatible with standard PCs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pulse-width Modulation (PWM) | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 240 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Fan Depth | 1.10" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Maximum Air Pressure | 3.05mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 68.20 CFM |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 5V ARGB header-3Pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 28 dB(A) |