The CRONOS gaming headset is a highly functional stereo headset optimized for both FPS gaming and mobile use - coming with two removable headphone cables; one for use with PC gaming and another for use with mobile phones.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Features a 5.91 ft cable and Gold Plated connector for premium durability and superior sound quality in every use
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Detachable Cord feature for better usability and increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 117 dB |
| Driver Type | Neodymium |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Controls | Mute |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Sensitivity | -54 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Fabric |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

