Ceres 330 TG ARGB Mid Tower Chassis is an ATX case that supports both ASUS and MSI Hidden-Connector motherboards and comes with two CT140 ARGB Sync PC Cooling Fans White pre-installed at the front and one CT140 PC Cooling Fan White pre-installed at the rear. More than 55% of its panels are perforated to provide a large amount of airflow and it supports up to a 360mm radiator at the front and a 280mm radiator at the top.
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- 4 bays mean more PC components can be added to enhance system's performance
- For a better airflow, mid-tower structure supports up to 5 fan(s) with ample space to store hardware
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | EATX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.28" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 5 |
| Number of Fans Installed | 2 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 3 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 1 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















