- The flawless rotation of up to 2500 rpm is just what you need for prolonged cooling
- Dual ball and sleeve bearing - Improve longevity and performance consistency
- 3.15" fan(s) with 4-pin LP4 connector enables quick and stable connection with cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.15" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 3.15" |
| Fan Height | 3.15" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Ball and Sleeve Bearing |
| Fan Speed (Max) | 2500 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 32.92 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-pin LP4 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.