The ARGENT E700 introduces a highly ergonomic synchro-tilt-mechanism with diverse adjustment options that perfectly supports the user's body. All functions are cleverly integrated into a unique design. High-quality materials such as genuine leather and finely processed aluminum parts offer the player maximum comfort and style. The ARGENT E700 combines the best of both worlds - the aesthetics of a racing bucket seat with the functionality and elegance of a modern lounge or office chair.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Minimum Recommended User Heig | 66" |
| Caster Size | 0.30" |
| Maximum Weight Capacity | 330.69 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Recommended User Weig | 330.69 lb |
| Maximum Recommended User Heig | 74" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Thermaltake ARGENT E700 Gaming Chair
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

