- Keyboard offers a reliable, convenient input/navigation solution
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Membrane/Scissor key switch technology is much more comfortable keys, low profile, sealable, durability and last longer lifespan
- Quickly and easily connect with the notebook
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TG3 Electronics |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 82 |
| Keyswitch Technology | Membrane/Scissor |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.06" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.10" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.16" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TG3 Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

