- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Enjoy the Bluetooth wireless connectivity and on the same node get your device connected using a wired interface
- Tactile key switch technology for maximum dependability and better reliance
- Touchpad pointing device is great for dragging the files and folders as well as scrolling through the documents and web pages
- Low-profile Keys keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TG3 Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | RGB LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB/Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Adjustable Backlighting |
| Number of Keys | 83 |
| Keyswitch Technology | Tactile |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.25" |
| Keyboard/Keypad Width | 13.42" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.75" |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | TG3 Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

