- Keyboard offers a reliable, convenient input/navigation solution
- Cable keyboard/keypad connectivity technology for optimal performance with maximum feasibility
- Scissors key switches are much more comfortable and responsive while being categorized as low profile
- IP68 Protection keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TG3 Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Medical Grade |
| Number of Keys | 96 |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.59" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.10" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TG3 Electronics |
TG3 Medical Keyboard - Cable Connectivity - USB Interface - 96 Key(s) - Scissors Keyswitch - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











