- 78 Keys
- Cleanable, Sealed Keyboard
- Withstands Most Hospital Grade Cleaners
- Wrapped in Silicone Rubber
- IP68 Rated
- VESA Mounting Holes
- Scissor Switch Technology
- Low Profile
- Light Weight
- Large Integrated Touchpad with 2- Button Mouse
- Optional: Backlight
- 10 Million Actuations Per Key
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TG3 Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Lightweight |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 78 |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.59" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.25" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TG3 Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.