- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The Bluetooth wireless connectivity offers more freedom to people who need to operate the devices and play games from a far distance
- Scissors key switches are much more comfortable and responsive while being categorized as low profile
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
- IP68 Protection keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TG3 Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Low-profile Keys |
| Number of Keys | 95 |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 14.25" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.59" |
| Keyboard/Keypad Width | 5.29" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TG3 Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











