- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The USB interface allows easy connectivity with your computer
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keyboard lifespan guaranteed
- Integrated Backlighting keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Keyboard with computer device support for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TG3 Electronics |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Integrated Backlighting |
| Hot Keys | Programmable |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 87 |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.69" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.14" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.42" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TG3 Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.