TX27 Pro is a Gigabit Wi-Fi 6E router designed for users who are looking for a performance experience. It supports Wi-Fi 6E, which can bring more bandwidth, faster speeds, and near-zero latency. With a concurrent rate of up to 5665 Mbps (6GHz: 2402 Mbps, 5GHz: 2402 Mbps, 2.4GHz: 861 Mbps). Besides, TX27 Pro is equipped with 7 high-power FEMS, Wi-Fi signal is more powerful to penetrate walls which means it can achieve a longer transmission distance. And It's equipped with Broadcom 1.7GHz quad-core CPU, delivering powerful computing power, and stable operation. With the OFDMA and MU-MIMO technology, more devices can access the Internet at the same time, the transmission efficiency is significantly improved, and the delay is greatly reduced.
Selling Points | Wi-Fi 6E Makes a Difference
More capacity in the 6 GHz band, which solves connection and congestion issues.
Wider channels, up to 160 MHz, are ideal for 4K/8k video and AR/VR games.
Less interference because only 6E-capable devices can use the band
More Enjoyable Ultimate Speed Experience
Armed with tri-band Wi-Fi 6E, TX27 Pro becomes the next-level speed router that offers amazing Wi-Fi speeds up to 5665 Mbps, ensuring everyone in your house enjoys no-lag AR/VR gaming, uninterrupted 8K streaming, and smooth video calls all at the same time.
Top-notch CPU, Near-zero Latency
Equipped with Broadcom 1.7GHz Quad-core CPU, wider 6GHz channels and higher capacity for higher performance, less interference and nearzero latency.
Whole-home Powerful Wi-Fi 6E Coverage
5*6dBi high-gain external antennas and 7 high-power FEMS combine to extend whole-home strong, reliable Wi-Fi. Supporting cutting-edge Wi-Fi 6E technologies, such as BSS Coloring, ensure your smooth and stable connections in every corner.
Ultra-wide Coverage with Wi-Fi+
Equipped with the Wi-Fi+ function, multiple RX27 Pro can be easily networked without configuration, realizing a high-speed whole-home Wi-Fi experience for larger units.
One-click Intelligent Diagnosis
When you encounter network freezes, dropped calls, and current interruptions, you can click one-key optimization on the web management interface, and the router can quickly complete self-checks and repair network problems.
- Experience high-performance and reliable wireless connectivity to the Internet and other offices
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Maximize the throughput for smoother and faster HD video streaming and file transfer by utilizing the ISM Band
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 MB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Total Wireless Transmission S | 708.13 MB/s |
| Wireless Performance | AX5700 |
| Broadband Transmission Techno | Cable |
| Wi-Fi Mesh System | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 6 GHz |
| VPN Supported | Yes |
| Network Band | Tri Band |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Number of Broadband (RJ-45) P | 1 |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | WPS |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |









