TX12 is a dual-band Gigabit Wi-Fi 6 wireless router designed for users who pursue performance experience. Both its dual-bands support Wi-Fi 6 (802.11ax) technology and the concurrent rate is up to 2976Mbps (5GHz:2402Mbps, 2.4GHz: 574Mbps). TX12 is equipped with a 12nm process dual-core 1.3GHz CPU to ensure a stable and smooth network environment; supports Wi-Fi+, which can easily solve the problem of stable Wi-Fi coverage in very large homes; equipped with 5 built-in high-power FEMs , Wi-Fi has stronger wall penetration capabilities and longer transmission distances; it uses OFDMA+MU-MIMO technology to allow more devices to access the Internet at the same time, significantly improving transmission efficiency and significantly reducing latency.
Main Features | Dual-Core Processor , Smooth Network
TX12 is equipped with a 1.3GHz dual-core CPU, which uses an advanced 12nm process. Its comprehensive computing power is 30% higher than that of the old dual-core AX3000 router. This makes the router consume less power and generate less heat, and its strength ensures a stable and smooth network.
Stronger Wi-Fi Signal Throughout Your Home
TX12 uses 4 external 6dBi high-gain omnidirectional antennas and 4 built-in high-performance signal enhancement modules to comprehensively improve signal transmission and reception sensitivity.
Smooth Internet Experience with AX3000
The TX12 has a dual-band concurrent rate of up to 2976Mbps, with 2402Mbps for the 5GHz band and 574Mbps for the 2.4GHz band. It also supports an ultra-large 160MHz bandwidth, which can be used with mobile phones that support the same bandwidth. This allows for the signal to travel freely over a wider channel, maximizing the performance of your devices and enhancing your internet experience.
Ultra-wide Coverage with Wi-Fi+
Equipped with the Wi-Fi+ function, multiple TX12 can be easily networked without configuration, realizing a high-speed whole-home Wi-Fi experience for larger units.
Rich Functions, Easy to Master
Using Tenda WiFi APP or Web management page, you can instantly have a variety of practical functions: such as controlling children's Internet access, intelligent fault diagnosis to prevent addiction to the network, quick self-test and complete network repair. More features, please stay tuned!
- Experience high-performance and reliable wireless connectivity to the Internet and other offices
- Ensure speedy data transfer with the optimal IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN standard
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Maximize the throughput for smoother and faster HD video streaming and file transfer by utilizing the ISM Band
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Total Wireless Transmission S | 372 MB/s |
| Wireless Performance | AX3000 |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wi-Fi Mesh System | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| VPN Supported | Yes |
| Total Number of Antennas | 4 |
| Number of External Antennas | 4 |
| Network Band | Dual Band |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Number of Broadband (RJ-45) P | 1 |
| Total Number of Network Ports | 3 |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | WPS |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |





