TX12 Pro is a Gigabit Wi-Fi 6 gaming router designed for users who are looking for a performance experience. It supports Wi-Fi+ networking, which can easily solve the problem of Wi-Fi coverage for super-large houses. Both its dual-band support Wi-Fi 6 (802.11ax) technology, with a concurrent rate of up to 2976Mbps (2.4GHz: 574Mbps, 5GHz: 2402Mbps). Besides, TX12 Pro is equipped with 4 high-speed Power FEMS, Wi-Fi has a stronger ability to penetrate walls and a longer transmission distance. And It's equipped with Broadcom 6756 main chip, quad-core 1.7GHz, powerful computing power, and stable operation. With the OFDMA+MU-MIMO technology, more devices can access the Internet at the same time, the transmission efficiency is significantly improved, and the delay is greatly reduced.
Powerful Processing Powering Stable Network
Armed with a 1.7GHz Quad-Core Broadcom high performance CPU for faster Wi-Fi speeds(Up to 2976Mbps) and a stable network.
Smooth Gaming Experience
Both 2.4 GHz band and 5 GHz band get upgraded to the latest generation-perfect for online gaming, 4K streaming, and fast downloading.
Stronger Wi-Fi Signal Throughout Your Home
4 high-performance signal enhancement modules and 5 external 6dBi high-gain antennas combine to extend strong and reliable Wi-Fi throughout your home.
Ultra-wide Coverage with Wi-Fi+
Equipped with the Wi-Fi+ function, multiple TX12 Pro can be easily networked without configuration, realizing a high-speed whole-home Wi-Fi experience for larger units
One-click Intelligent Diagnosis
When you encounter network freezes, dropped calls, and current interruptions, you can click one-key optimization on the web management interface, and the router can quickly complete self-checks and repair network problems
160MHz Bandwidth: Feel the True Power of Wi-Fi 6
TX12 Pro Dual-band speeds up to 2976Mbps and supports 160MHz ultra-large bandwidth. While using a mobile phone that also supports 160MHz bandwidth connected to TX12 Pro , it can keep away from signal interference and fully play the device's properties. Enjoy the fast and smooth Wi-Fi 6.
- Experience high-performance and reliable wireless connectivity to the Internet and other offices
- Ensure speedy data transfer with the optimal IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN standard
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Maximize the throughput for smoother and faster HD video streaming and file transfer by utilizing the ISM Band
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Total Wireless Transmission S | 372 MB/s |
| Wireless Performance | AX3000 |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wi-Fi Mesh System | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| VPN Supported | Yes |
| Total Number of Antennas | 5 |
| Number of External Antennas | 5 |
| Network Band | Dual Band |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Number of Broadband (RJ-45) P | 1 |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | WPA3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |





