High speed network transmission, Experience extreme smoothness
Full gigabit ports , 56 Gbps non-blocking line speed forwarding, mprove the forwarding rate of large files, ensure smooth and stable transmission of large files and HD videos.
- Full gigabit ports
- 56 Gbps Switching capacity
GE and SFP Uplink Ports, Easier HD Monitoring
With two gigabit uplink port and two gigabit uplink optical fiber port, easily complete low-cost remote networking.
Smart PoE Power Supply, Stable Transmission
Providing 24 100/1000M PoE ports in accordance with the IEEE802.3AF / AT standard, the maximum PoE output of the whole machine is 370W, and of a single port is 30W. It can provide stable power supply and data transmission for HD PoE IP cameras, APs, etc.
410W
Power consumption
30W
Max. PoE of single port
4 Modes for More Scenarios, One-key To Change Smart and Easy
The switch supports 4 working modes of Standard, VLAN, Priority and Extend, realizing flexible network deployment in complex cases with lowered cost.
- Standard Mode
- Priority Mode
- Extend Mode
- VLAN Mode
Standard Mode
All ports can communicate with each other. It can be used as a common non-management PoE switch.
Priority Mode
Ports 1 to 8 are high-priority ports, which greatly reduce packet loss and congestion when the network is congested.
Extend Mode
The maximum transmission distance of the 17-24 ports of the switch can reach 250 meters, and all ports can communicate with each other.
VLAN Mode
Ports 1 to 24 cannot communicate with each other, but can communicate with ports 25, 26, SFP1 (27), and SFP2 (28), which can be used to isolate broadcast storms and DHCP conflicts.
Standard 19-inch metal body design
Quick and easy Internet settings, simple enough for you to set up office networking? 19-inch body design, and support desktop, wall and rack mounting.
6KV Excellent Lightning Protection
The switch supports 6 kV lightning protection for ports and the power supply, reducing the risk of inductive lightning and ensuring stable operation even under thunderstorms.
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Quickly and easily set up a wired network with 26 networking ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Rack-mountable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Twisted Pair media support ensures maximum convenience and great usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 370 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | PoE |
| Power Consumption | 410 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 26 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Network |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |







