Products Description
The Outdoor Wi-Fi Pan/Tilt Camera RH7-WCA, is a high-performance outdoor surveillance camera that integrates 360° visual coverage?Full-Color night vision?4MP resolution video, full-duplex two-way audio, human detection, vehicle detection, sound and light alarm functions. The product is mostly used for outdoor monitoring scenarios such as courtyard, farms and shops, etc. The users can access the video via wireless or wired connection to the Internet.
Selling Points
4MP Clear lmages With More Details
Equipped with a high-performance CMOS image sensor and an F1.6 large aperture lens, the camera can achieve a resolution of 4 MP, providing clear images with more details.
Accurate Human and Vehicle Detection
Based on deep learning AI algorithm, precise identification of humans and vehicles can be achieved while irrelevant information is effectively reduced to enhance alarm accuracy
View 360° & Auto-patrol
With dual pan/tilt design and 360° visual coverage, the camera can be remotely controlled. Maximum 6 patrols can be set for automatic patrol to ensure your safety.
Real Dual Antenna
With accumulation of wireless technology for 20 years and MIMO technology, we can ensure a stable wireless connection of 250 meters. The camera also supports wired connection.
Full-color Night Vision
Eqipped with four high-power spotlights and four IR lights, and high sensitive image sensors, your night vision is now lit up and in full-color. There are three available night vision modes: Smart Mode, Full-color Mode, and Black & White Mode.
Connectable To Alexa Assistant
Connect the device to Alexa to free your hands. You can wake up the screen through voice, view the monitoring image, and control the device more conveniently.
Smart Human Tracking, Audio & Light Alert
When people enter the monitoring area, the camera will give an audible warning with spotlight flashing (three audio alarms can be customized), the alarm notifications will also be pushed to the smartphone in real time.
Two-Way Audio
Equipped with a high-fidelity waterproof microphone and speaker, this camera enables real-time two-way voice communication while simultaneously playing back sound and images.
Waterproof and Dustproof
With waterproof and dustproof design, the camera can withstand rainy, sunny, stormy, and even snowy weathers.
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 2560 x 1440 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 4 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/1.6 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- Provides night vision of objects at a distance of up to 98.43 ft
- 2K recording format for stunning, vivid video results with maximum efficiency
- Infrared/Color night vision type for better usability and increased surveillance efficiency
- Fixed lens type is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- DC power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Protocols | ONVIF |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | 47° vertical , 108° diagonal , 90° horizontal |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1440 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 2K |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Number of IR LEDs | 4 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Snow Resistant |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | H.265 |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Minimum Storage Humidity | 3% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP65 |







