Smart Full-Color Night Vision Professional Wireless Transmission
1080P Outdoor Wi-Fi Pan/Tilt Camera
360° Panoramic Coverage Omnidirectional Monitoring
Being able to pan and tilt to take in 360-degree field-of-view, leaving no monitoring dead zone, you can adjust the angle through TDSEE APP to view every corner in real time.
Real Dual Antenna
No Dropping, No Jamming,
Images are Displayed Immediately
With accumulation of wireless technology for 20 years and MIMO technology, we can ensure a stable wireless connection of 250 meters. The camera also supports wired connection.
Full-Color Night Vision, Three Modes Available
F1.6 Large Aperture, Brighter Image
With an F1.6 Large aperture, more light is capture, and the image is clearer and brighter even under weak light or dark night.
Connectable to Alexa Assistant
? Connect the device to Alexa to free your hands. You can wake up the screen through voice, view the monitoring image, and control the device more conveniently.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 1920 x 1080 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 4 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/1.6 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- Provides night vision of objects at a distance of up to 98.43 ft
- Full HD recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Infrared/Color night vision type for better feasibility and increased surveillance productivity
- Fixed lens type is ideal for indoor video surveillance where light levels are constant and unchanged
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Protocols | ARP |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Vertical FOV: 55.3° , Horizontal FOV: 85.6° , Diagonal FOV: 93.1° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Number of IR LEDs | 2 |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Image Sensor Size | 1/3" |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 10% |
| Maximum Operating Humidity (N | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non | 95% |
| Minimum Storage Humidity (Non | 3% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Ingress Protection Rating | IP65 |























