i29 is designed based on the new Wi-Fi 6 technology. It realizes a bandwidth of 160 MHz and a 5 GHz rate as high as 2.4 Gbps, a rate three times higher than that of ordinary Wi-Fi 5 APs and two times that of ordinary Wi-Fi 6 APs. The application of such new technologies as OFDMA, spatial multiplexing, and MU-MIMO drives the network capacity of a single i29 to 4 times higher. The high-power RF design helps maintain the quality of Wi-Fi signal even over a long distance, so that wireless clients and AP can work under the high-performance Wi-Fi 6 mode. i29 is a perfect choice for such locations as businesses and hotels to deploy high-performance Wi-Fi networks.
- Up to 3000 Mbps dual-band data rate
- The new WPA3 encryption mode safeguards your network security
- OFDMA, UL/DL and MU-MIMO technologies provide higher client capacity
- Seamless roaming guarantees no dropped voice or video calls even when moving
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption | 15.74 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Performance | AX3000 |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Beamforming Technology | Yes |
| MIMO Technology | Yes |
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Wireless Transmission Speed | 3 Gbit/s |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Network Band | Dual Band |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| PoE PD Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 9.9" |
| Security | |
|---|---|
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard | WPA3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |







