The security Pan/Tilt Camera CP7 is a high-performaned home surveillance Camera that integrates 360° visual coverage with 4MP resolution. It is also fetured with full-duplex two-way audio, smart-motion detection/tracking, sound and light alarm functions. The product is mostly used for indoor scenarios monitoring such as homes, shops, offices and classrooms, etc. The users can access the video via wireless or wired connection to the router.
4MP HD Video, Low Noise and Clearer
CP7 adopts 4MP image sensors, outputs 4MP?2560*1440? HD vedios, reduces noise and captures more details.
Cover Every Corner of Your Home in Super HD
High speed pan/tilt design enables flexible rotation in all directions. CP7 covers 360° horizontally and 155° vertically (90° up, 65° down) which leaves zero blind zones at all.
Human Shape Detection for Safety Protection
Based on AI deep learning algorithms, CP7 can detect human shape and other motion. It recognizes the movement accurately and captures suspicious status automatically, and the resulting alarms will be sent to your mobile in real time.
Patrol with one click
You can set the pan/tilt partol locations via the TDSEE App, and the camera rotates cyclically according to the preset location to patrol the area.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2560 x 1440 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 4 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- f/2.2 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- Up to 32.81 ft of night vision
- Infrared night vision type effectively captures visible footage without requiring any external sources of light
- Fixed lens type effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- DC power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
- Ceiling Mount mount type allows convenient, easy usage with maximum efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 9 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Protocols | ARP |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Horizontal : 79.1° , Diagonal : 94.9° , Vertical : 43.3° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1440 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Number of IR LEDs | 4 |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Image Sensor Size | 1/3" |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Desk Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 10% |
| Maximum Operating Humidity (N | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non | 95% |
| Minimum Storage Humidity (Non | 3% |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Environmentally Friendly | Yes |



























