All new 5G network, fast WiFi6 and exceptional smart system. With all the new techs, now, introducing 5G03, the innovative Internet access entrance for you, most advanced geek pioneers, and the most advanced internet experience for you. Also, 5G03's deep black and delicate design of texture and highlight on the surface take our progressive geek philosophy to a new dimension.
- No need to separate hardware from your service provider, enjoy fast Wi-Fi speed and save space
- Ensure speedy data transfer with the optimal IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN standard
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Uses ISM Band to connect your computers, wireless printers, game consoles, and other Wi-Fi devices for a smooth network experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Total Wireless Transmission S | 200 MB/s |
| Wireless Performance | AX1800 |
| Broadband Transmission Techno | Cellular |
| Cellular Data Connectivity Te | LTE |
| Wi-Fi Mesh System | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Cellular Generation | 5G |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| VPN Supported | Yes |
| Total Number of Antennas | 10 |
| Number of Internal Antennas | 10 |
| Network Band | Dual Band |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Number of Broadband (RJ-45) P | 1 |
| Total Number of Network Ports | 2 |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | WPS |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Telephony | |
|---|---|
| Number of SIM Card Supported | 1 |
| SIM Size Supported | Nano |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















