Descriptions
TEM2007X is an 5-port 2.5G Ethernet switch with 2*10G SFP+ ports independently designed by Tenda. The switch establishing high-speed network along with computers, NAS, TV set-up boxes, WiFi7 APs and so on. TEM2007X is an ideal access device for high-speed network deployment in SMEs, SOHOs, villas or wireless networking scenarios.|
High-speed Bandwidth
The switch provides five 2.5 Gbps RJ-45 ports and two 10 Gbps SFP+ ports to ensure high-speed network requirements.
6KV Lightning Protection
The integrated professional circuit provides 6 kV lightning protection and surge protection for the entire device, which can ensure the normal operation of the device even in severe weather conditions such as thunderstorms and lightning strikes.
Plug and Play
Plug and play, you can easily use a variety of networking environments without configuration.
Smooth upgrade
Easily and smoothly upgrade bandwidth to 2.5G without changing the original network architecture.
- Compliant with IEEE802.3/u/ab/bz/x/ae/z
- 5*100/1000/2500Mbps RJ45 ports; 2* 10G SFP+ Slots?
- 16 K MAC address table and MAC address auto learning
- IEEE 802.3x full duplex flow control and half duplex backpressure flow
- Control 65 Gbps switching fabric for non-blocking wire speed forwarding
- 6 kV Lightning Protection
- Desktop mounting & Wall mounting
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigbit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |