4 Channel PoE HD Video Security Kit K4P-4CR includes 1 PoE NVR and 4 PoE conch security cameras. It integrates such functions as plug and play, 4MP HD image quality, infrared night vision, AI human detection, H.265 high-performance video decoding, HDD bad sector isolation, channel cloud storage and App remote monitoring. It offers one-stop solutions for small video surveillance in such scenarios as single-family houses, shops, restaurants, offices, schools, factories and farms.
Complete Accessories
The common accessories are included in the kit for building small surveillance system. The official collocation is compatible and barrier-free, offering a convenient one-stop shopping experience.
PoE Power Supply
EEE802.3af standard PoE; Sifos testing; Power overload protection; Plug and play; Safe and stable internet connection and power supply.
4MP HD Image Quality
Equipped with 4MP high-performance CMOS image sensor, the resolution can reach 2560*1440. 30-meter infrared night vision enables you to record with high-definition even in a dark environment or an ultra-long distance.
4K Output
4K HDMI output and the ultra high-definition 3840*2160 resolution provides you clear images with more details even when zoomed.
- Up to 4 number of channels to address small-to-mid range requirements
- Offers high speed recording for a powerful security solution
- Manage remotely. Just get it connected to the internet and it will start monitoring
- USB port for easy sync/connectivity
- Ethernet connectivity is more reliable then wireless
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 4MP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | DC Supply |
| Power Consumption | 40 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Standard | USB 2.0 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Camera Resolution | 2560 x 1440 |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Number of IR LEDs | 1 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Audio | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Camera Weight | 6.14 oz |
| NVR Weight | 1.12 lb |
| General Features | |
|---|---|
| System Components | Network Video Recorder |
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Out | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number Of Cameras Included | 4 |













