4 Channel PoE HD Video Security Kit K4P-4TR includes 1 PoE NVR and 4 PoE bullet security cameras. It integrates such functions as plug and play, 4MP HD image quality, infrared night vision, AI human detection, H.265 high-performance video decoding, HDD bad sector isolation, channel cloud storage, IP67 waterproof and dustproof (camera) and App remote monitoring. It offers one-stop solutions for small video surveillance in such scenarios as single-family houses, shops, restaurants, offices, schools, factories and farms.
- Up to 4 number of channels to address small-to-mid range requirements
- Offers high speed recording for a powerful security solution
- Manage remotely from your computer, tablet, smartphone or any other mobile device
- USB offers a more refined structure and safer to use connectivity
- Ethernet connectivity is more reliable then wireless
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tenda Technology Inc |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 4MP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | DC Supply |
| Power Consumption | 40 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Standard | USB 2.0 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Camera Resolution | 2560 x 1440 |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 164.04 ft |
| Number of IR LEDs | 4 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Audio | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Camera Weight | 7.20 oz |
| NVR Weight | 1.12 lb |
| General Features | |
|---|---|
| System Components | Network Video Recorder |
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Out | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







