The Models WP-300 and WP-300S Wall Plate Microphones are Ideally designed for security monitoring, fast-food and retail outlets, warehouses and public usage applications.
These dynamic, omnidirectional microphones mount on standard electrical, single-gang wall boxes. The housing of each unit is an aluminum assembly on a steel outlet plate with a brushed, satin chrome finish. The assembly is complete with rubber shock mount. Model WP-300S includes a double-pole, double-throw switch for push-to-talk and line shorting capabilities.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 100 Hz - 10 kHz frequency
- Omni-directional polar pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Shock Mount |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Impedance | 200 Ohm |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Microphone Sensitivity | -153 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.