The PH-88R5 Headset is a single-sided super lightweight headset for the ultimate in daylong comfort. It offers a dynamic noise-canceling gooseneck microphone with a semi-rigid, fully adjustable boom for precise positioning. The high-quality wide band dynamic earphones are covered in moleskin for superior fit, isolation and frequency response. Available with XLR 5-pin Male connector.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Semi-open design combines the benefits of open and closed headset for balanced sound and comfort
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Dynamic microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The PH-88R5 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Features XLR connector for dependable connectivity, ensuring optimal device performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 200 Hz10 Hz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 10 Hz |
| Minimum Frequency Response | 200 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 200 Ohm |
| Microphone Sensitivity | -65 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Semi-open |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.50 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.