The PH-88R Headset is a single-sided super lightweight headset for the ultimate in day long comfort. It offers a dynamic noise-canceling gooseneck microphone with a semi-rigid, fully adjustable boom for precise positioning. The high-quality wide band dynamic earphones are covered in moleskin for superior fit, isolation and frequency response. Available XLR 4-pin Male connector.
- Effectively cancels outside noise to eliminate distortion with maximum sound efficiency
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset
- The PH-88R headset provides plenty of freedom with wired connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design to ensure maximum Headset usage efficiency
- Noise cancelling microphone technology ensures easy, convenient listening and talking with maximum sound transfer efficiency
- Features XLR connector
- Great for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems and more that have a Mono jack for non-stereo use
- Semi-open design anticipates overpowering bass, permitting you to hear fine subtle elements of your tracks
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 200 Hz-10 kHz
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 200 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 200 Ohm |
| Microphone Sensitivity | -65 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Semi-open |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
Telex PH-88R Headset - Wired Connectivity - Mono - Over-the-head
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

