The PH-44-IC3 Headset is a dual-sided lightweight headset for the ultimate in day long comfort. It offers a dynamic noise-canceling gooseneck microphone with a semi-rigid, fully adjustable boom for precise positioning. The high-quality wide band dynamic earphones are covered in moleskin for better fit, isolation and frequency response. Available with 3.5mm connector.
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 100 Hz7 kHz for a full-spectrum listening experience
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Semi-open design combines the benefits of open and closed headset for balanced sound and comfort
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Dynamic microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The PH-44-IC3 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 7 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 150 Ohm |
| Microphone Sensitivity | -65 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Semi-open |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 9 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.