The PH-2PT is dual-sided mono, medium-weight headsets with foam-filled cushions that offer a light feel with moderate isolation from ambient noise. The dynamic noise-canceling microphone is easily positioned with a unique ball joint for continuous adjustability.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Dynamic microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- The PH-2PT headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 50 Hz15 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 150 Ohm |
| Microphone Sensitivity | -65 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.50 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.