The Telex HR-2PT is medium-weight, noise reduction headsets with dynamic microphones. This is a noise reduction rating of 21dB, and are suitable for use in moderately noisy environments. HR-2PT model feature a unique, soft moleskin-covered headband design that distributes ear cushion pressure evenly over the entire ear with no pressure points, unlike conventional designs which apply more pressure on the bottom of the ear than on the top. An added advantage of this design is the headset folds into an extremely compact shape.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The HR-2PT headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 50 Hz15 kHz for accurate sound reproduction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Impedance | 150 Ohm |
| Microphone Sensitivity | 21 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.