The TH-40100-UF is the ideal mounting solution for large displays and heavy touch screens weighing up to 330lb and 100in in size. Its low profile design supports the display just 1.5in from the wall while a range of pre- and post-installation adjustment features, including spacers for uneven surface mounting, help to simplify the installation process. Incorporating a lockable security bar and robust steel construction adds additional security in challenging public environments.
- 10 years warranty
- All mounting hardware included
- Incorporates a lockable security bar (requires a small padlock)
- 3 levels of post-installation height adjustment
- Pre- and post-installation TV horizontal adjustments
- Large universal VESA mounting pattern for screens up to 100in
- Durable steel construction supports displays up to 330 lbs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Atdec Pty Ltd |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 100" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 330 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Width | 7.87" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 800 |
| Maximum Adjustable Depth | 23.62" |
| Maximum Adjustable Height | 31.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Atdec Pty Ltd |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Telehook Heavy Duty Wall Mount for Flat Panel Display - 100" Screen Support - 330 lb Load Capacity - Steel - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
1 out of 1 (100%) reviewers recommend this product













