- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2133 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- 288-pin-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 288-pin pins for faster, dependable performance and better access to data and information
- DIMM form factor with 288-pin pins and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Team Research |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17066 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Team Research, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.