Meet the VersaVu® Bluetooth® Keyboard Case for iPad® A16 (11thgen) 11-inch, iPad Air® 11-inch (M4, M3, M2), iPad® (10th gen) 10.9-inch, iPad Air® (5th and 4th gen.) 10.9-inch and iPad Pro® (4th, 3rd, 2nd and 1st gen.) 11-inch, a protective keyboard case that's made to amp up productivity. With a full QWERTY keyboard layout, multi-touch trackpad, and media shortcut keys, we're redefining what a tablet case can do.
Enjoy nearly any viewing angle with its 360° rotation and kickstand. Plus, keep your tablet protected with the wraparound tray and magnetic folio closure - all designed to handle drops up to 4 feet. This case is all about combining style and function fit for the long haul.
- Patented 360° rotation for seamless portrait/landscape viewing
- Passes military grade 4 ft./1.2 m drop testing (MIL-STD 810G)
- Laptop-like performance with Bluetooth® 5.0 QWERTY keyboard
- Multi-touch trackpad + media keys
- Integrated kickstand for multiple viewing angles
- Adjustable backlit keys
- Integrated stylus holder that allows for Apple Pencil® charging (Apple Pencil® sold separately by Apple)
- Secure magnetic closure
- Subtle asset tag window
- USB-A to USB-C power cord included
- Fits iPad® A16 (11thgen) 11-inch, iPad Air® 11-inch (M4, M3, M2), iPad® (10th gen) 10.9-inch, iPad Air® (5th and 4th gen.) 10.9-inch and iPad Pro® (4th, 3rd, 2nd and 1st gen.) 11-inch
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Appearance | |
|---|---|
| Closure Type | Magnetic |
| Style | Folio |
| General Features | |
|---|---|
| Case Features | Pencil Holder |
| Durability | Bump Resistant |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro (4th Generation) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Withstand Drop Height | 48" |





















