| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K , 5K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 , 5120 x 2880 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 65W |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Number of DisplayPorts | 0 |
| Number of Mini DisplayPort | 0 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Targus Group International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Targus Universal USB-C DV4K Docking Station with 65W Power Delivery - for Notebook, Monitor - 100 W - USB 3.2 (Gen 1) Type C - 2 Displays Supported - 4K, 5K - 5120 x 2880, 3840 x 2160 - 4 x USB Ports - 3 x USB Type-A Ports - USB Type-A - 2 x USB Type-C Ports - USB Type-C - 1 x RJ-45 Ports - Network (RJ-45) - 2 x HDMI Ports - HDMI - 0 x DisplayPorts - 0 x Mini DisplayPort - Black, Gray - Wired - Gigabit Ethernet - Windows, macOS, ChromeOS, Android, Ubuntu, Linux - 65W
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
17 out of 17 (100%) reviewers recommend this product

















