Meet a tablet case that doesn't compromise on design or durability. The SafePort® Rugged Max Case for iPad Air® 11-inch (M4, M3, )/(M2), iPad Air® 10.9-inch (5th and 4th gen.) and iPad Pro® 11-inch (4th, 3rd, 2nd and 1st gen.) delivers unparalleled military grade protection while complementing the natural good looks of your iPad.
Packed with clever features including covered screen protection and an integrated stylus holder, this case delivers. Better yet, enjoy hands-free viewing thanks to the integrated kickstand. And for those on the move or those little hands that need a little more support - the adjustable silicone hand strap delivers peace of mind by keeping your iPad more accessible and secure.
- Passes military grade 6 ft./1.8m drop testing (MIL-STD 810G)
- Passes military grade contamination by fluid testing (MIL-STD 810G), ensuring compatibility with a range of cleaners, disinfectants, and solvents
- SafePort® rugged design with corner impact protection
- Integrated, bezel-free screen protector helps protect from scuffs and scratches
- Covered buttons block dust and dirt while allowing access to ports and camera
- Built-in kickstand for hands-free, multi-angle viewing in landscape mode
- Adjustable silicone hand strap for handheld use
- Clear, protective back highlights color of iPad® and enables asset tag scanning
- Integrated holder for Apple Pencil® or stylus (Pencil sold separately by Apple®)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Strap | Yes |
| Carrying Options | Hand Strap |
| General Features | |
|---|---|
| Case Features | Pencil Holder |
| Durability | Dirt Resistant Port |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro (4th Generation) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Withstand Drop Height | 70.87" |















