Optimum Flexibility. Increased Security. Ultimate Productivity.
Maximize productivity and security with the ultimate hybrid quad display docking station. This USB-C® Hybrid/Universal 4K Quad Docking Station with 100W PD and Fingerprint ID connects up to four 4K UHD monitors or a single 8K monitor and dual 4K UHD monitors. Designed for ultimate compatibility, it supports both DP Alt Mode and DisplayLink® technologies ensuring it's fully compatible with Windows, macOS, and other major operating systems.
For optimal security - ensuring the right users are accessing the right devices - DOCK720 incorporates a bio-authentication fingerprint reader** into the power button for a convenient and secure way to power-up the device and authenticate directly through it.
- Wired connectivity technology is highly feasible, offers maximum usability
- Charging capability provides a quicker, worry-free charging experience
- USB Type C host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Monitor device supported for your convenience and better usability
- 1.25 GB/s maximum data transfer rate for convenient, quicker exchange of data and information
- Power Delivery Pass-through feature for better reliance and usability
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for increasing efficiency with the quicker transfer and sharing of information
- Enjoy HD quality videos on your HDTV with the HDMI port facility
- 6 USB ports offers a more refined structure and safer to use connectivity
- 1 Network (RJ-45) Ports eliminates the need of installing additional electrical wiring
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K UHD |
| Supported Resolutions | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |



















