Compatible with a wide variety of tablets and computers, the 1M USB-A Male to micro USB-B Male Cable connects your device to a USB 3.0 docking station. It makes transferring data or charging your device a breeze, and its compact size easily fits in your go-to backpack or briefcase.
- 1 Year Limited Warranty
- Transfers, syncs, and charges
- Extends connection between your PC and Targus USB 3.0 dock
- 1M cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.33" |
| Shipping Width | 7.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Targus Group International |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Micro-USB/USB |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 3.0 Type B - Male |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





