Make transferring data or charging your USB-C® device a breeze. The 1.8 Metre USB-C® Male to USB-C®Male 10Gbps Screw-In Cable connects select Targus Docking Stations to a variety of USB-C host devices at a transfer rate up to 10Gbps.
- Supports USB-C hosts
- Data/peripheral connection between a Targus Universal Docking Station and a PC/Mac
- Works with Targus DOCK190, DOCK191, DOCK430
- 10Gbps transfer rate
- 3-Year Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 4.32" |
| Shipping Width | 3.15" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91 ft |
| Cable Type | USB-C |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









