- Indoor & Outdoor 24/7 Monitoring -
- Place it in your living room, bedroom, baby's room, backyard, or front door for round-the-clock coverage and IP66 weatherproof construction: day, night, rain, or shine
- 2K QHD During the Day & Night -
- Upgrade home security to 2K QHD clarity, surpassing 1080p for impeccable detail. The starlight sensor captures vibrant high-definition moments even in low light.
- Built-In Dual Spotlights -
- In low-light conditions, the dual spotlights provide vivid full-color night vision, capturing every detail.
- Invisible IR Mode -
- To avoid distractions caused by the red IR LEDs for your kids, or pets, switch to the invisible IR mode for uninterrupted night monitoring without the red IR indicator.
- Effortless Installation -
- Effortless setup with C120's sturdy magnetic base and a generous 9.8 ft. power cord for flexible placement.
- Crisp Two-Way Audio -
- Engage in clear conversations with your loved little ones, guests, and delivery drivers through the high-quality microphone and speakers.
- S
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Maximum Power Consumption | 4.70 W |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Protocols | SSL/TLS |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | 55° (Vertical) , 103° (Horizontal) , 120° (Diagonal) |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1440 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 3.17 mm |
| Maximum Aperture | f/1.65 |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 2K |
| Night Vision Distance | 30 ft |
| Maximum Frame Rate | 20 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.9" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Dust Resistant |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















