The latest IP65 tablet is equipped with new features and multi-functional inputs for stationary and mobile applications. It includes long batterylife, no gap communication, unrivaled viewability, and superb powerful display.
- Core i5 processor provides maximum productivity and responsive performance for a seamless tablet experience
- 4 GB memory ensures smooth multitasking without crashes or slowdowns, keeping your tablet responsive and efficient
- 10.1" screen provides a great view for entertainment while maintaining a size thats convenient to carry anywhere
- Features a slate design for ultimate portability and comfortable usability, making your tablet easy to carry anywhere
- With Windows 10 OS, snap up to four apps, use virtual desktops, and stay productive with smooth multitasking on your tablet
- Experience responsive performance, built-in security, and remote management with the Dual-core (2 Core) processor for tablets
- No optical drive supports media playback and recording for users who need physical disc compatibility
- 1.80 GHz processor and 4 GB memory deliver fast app execution, smooth navigation, and efficient multitasking on tablets
- 2 Megapixel Front Camera Resolution captures clear, true-to-life photos with sharp detail and natu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tag Global Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-5350U |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Optical Drive Type | No |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 10.1" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Tag Global Systems |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













