DiskStation DS925+
Flexible storage for everything from home office to edge
- SAN/NAS Storage System offers maximum storage productivity with added dependability
- Can hold 4 HDDs simultaneously
- Through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, basic, hybrid raid, jbod), RAID provides data reliability, fault tolerance and improves overall performance
- DDR4 SDRAM memory technology for fast, easy, and convenient access and retrieval of data and information
- Ryzen 2.20 GHz processor for performing computational tasks effectively
- RAID technology - data reliability, fault tolerance and improved overall performance
- Desktop form factor for your convenience and simplicity of usage
- Lets you conveniently connect to the 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- It's diskstation manager operating system offers powerful platform to efficiently run routine applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Synology |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen |
| Processor Model | V1500B |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , JBOD , Hybrid RAID , Basic |
| Number of Solid State Drive I | 0 |
| Number of Hard Drives Install | 0 |
| Number of Hard Drives Support | 4 |
| RAID Supported | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Protocols | NFSv4.1 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Compatible Drive Bay Width | 3.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Cooling Fan | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Solid State Drive S | 4 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 4 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















