DiskStationDS124 | Smooth data management in a mini form factor Take command of your most important data Secure private cloud
Anywhere, anytime secure access to all your data.
Data sharing made easy
Streamline teamwork and access to shared files.
Hassle-free backups
Effortlessly protect files using intuitive tools.
Productivity in the private cloud
DS124 is designed for professionals to share, sync, and work together more efficiently.
Anytime, anywhere access
Access, manage, and share your files and media from anywhere withSynology Drive. Available on PC, Mac, Linux, Chromebook, Android, iOS, or any device equipped with a browser.
Intelligent backup and syncing
Safeguard against ransomware attacks or accidental deletion with real-time or scheduled folder backups. Reduce local storage use withon-demand sync, only downloading files as needed.
Seamless cloud syncing
Synchronize files between your DS124 and public cloud services usingSynology Cloud Sync. Retain local backup copies of data stored on Google Drive, Dropbox, Microsoft OneDrive, and more, and ensure data ownership.
Sync up with teams, even at the edge
Automatically keep data synchronized between Synology systems in different locations with Synology Drive ShareSync to improve cross-site workflows.
Store, share, and protect
Use your DS124 to manage all your documents, photos, and other files, or protect your physical assets with professional video surveillance.
- SAN/NAS Storage System offers maximum storage efficiency and convenience
- DDR4 SDRAM memory technology for dependable data storage with maximum usability
- Desktop form factor for your convenience and simplicity of usage
- Featuring Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- DiskStation Manager OS with all the creative and productive tools you need
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Synology |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Realtek |
| Processor Model | RTD1619B |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Number of Solid State Drive I | 0 |
| Number of Hard Drives Install | 0 |
| Number of Hard Drives Support | 1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 36 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Protocols | CalDAV |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Solid State Drive S | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 1 |











