Detailed video recordings in all lighting conditions
Ensure security despite high contrast light conditions with High Dynamic Range (HDR), which provides detailed images in both shadows and bright spots.
Enhance your surveillance with camera-based AI
Be proactive with surveillance. AI features empower security staff to watch over multiple locations more efficiently.
People and Vehicle Detection
Protect against loitering and boost security with cameras that leverage AI to distinguish people and vehicles from other moving objects with high accuracy.
Intrusion Detection
Identify trespassers without maintaining dedicated staff on site. Draw virtual borders to automatically receive alerts when people or vehicles cross.
Instant Search
Investigate incidents quickly after they happen. Instant Search lets operators search for activities of interest within a certain area.
Effortless setup and access from anywhere
With hassle-free setup and on-the-go access, these cameras are suitable for single-site small business installations and sprawling multi-site deployments alike.
Streamlined setup and configuration
Simply connect and go. All camera settings, including image quality and network configuration, can be modified directly in Surveillance Station.
Stay in the know with DS cam
DS cam is the powerful companion mobile app for Surveillance Station, available for free on iOS and Android.
Reliability and security you can depend on
Integrated safeguards ensure surveillance availability, data security, and privacy.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2880 x 1620 resolution for surveillance in real-time
- 2.80 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/1.8 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- Provides night vision of objects at a distance of up to 98.43 ft
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Fixed lens type is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- White Balance feature for better reliance and usability
- Wired connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Synology |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | 110° H , 56° V , 132° D |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2880 x 1620 |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Shortest Shutter Speed | 1/16000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/30 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.7" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| Diameter | 4.3" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Water Proof |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Video Formats | H.265 |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP67 |





