- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2666 MHz memory speed will run them smoothly
- DIMM 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- DDR4-2666/PC4-21333 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- NAS Server device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Synology |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Synology, Inc |
Synology 8GB DDR4 SDRAM Memory Module - For NAS Server - 8 GB - DDR4-2666/PC4-21333 DDR4 SDRAM - 2666 MHz - 1.20 V - ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - 5 Year Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

