Takes your movies, music and entertainment to a whole new level. With a built-in rechargeable battery helping to power up the amplified subwoofers in each ear cup that improves vocals, and provides a deeper bass. Experience a fuller, cleaner theater sound that you can feel. Also comes with a cushioned headband for last lasting comfort.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- On-cable microphone lets you answer and make calls effortlessly
- The SHELL210 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Features Gold Plated connector that provides reliable connectivity for home stereo equipment and audio systems
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- 10 Hour maximum battery run time provides extended listening time without frequent charging
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SYBA Multimedia |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 116 dB |
| Driver Type | Neodymium |
| Distortion (<) | 1% |
| Microphone Design | On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Microphone Sensitivity | -58 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Leatherette |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SYBA Multimedia, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.92 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



