Ideal for high-definition audio sources such as: Entertainment, TV, Movies, Music, Sports and Video Games. Includes large smooth cushioned ear cups, tangle-free cord, and in-line microphone with call control. Equipped with state of the art massive 50mm drivers help to deliver a very rich stereo sound from your phone, laptop, or computer. Also comes with cushioned headband for long lasting comfort.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Select music and videos on your portable devices and answer calls with the in-line microphone
- The SHELL200 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Features a 3.92 ft cable and Gold Plated connector for premium durability and superior sound quality in every use
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Lightweight headset offers easy, convenient listening and portability for everyday use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SYBA Multimedia |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 113 dB |
| Distortion (<) | 1% |
| Microphone Design | On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Microphone Sensitivity | -58 dB |
| Driver Size | 1.97" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Gold |
| Material | Leatherette |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SYBA Multimedia, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.92 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

