- The 18.5" screen size is suitable for a small-sized dorm room
- 16:9 aspect ratio to display content on a wider viewing space
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- ATSC digital tuner to connect you with free-to-air HD television signals in North American region
- With 1920 x 1080 (1080p) display, enjoy thrilling scenes of your favorite movies with a fine picture quality
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
- Features 3 x HDMI ports for delivering and transferring high-quality pictures and 3D sound effects simultaneously at a high-speed
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Supersonic |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 19" |
| Viewable Screen Size | 18.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/178° Vertical |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Digital Tuner | ATSC |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Supersonic, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.