- The 31.5" screen size is suitable for a small-sized bedroom
- 16:9 aspect ratio to display content on a wider viewing space
- Enjoy HD TV channels and programs online with ATSC digital tuner
- From watching HD movies to sports leagues, sitcoms to serious talks shows, the cost-effective 720p with 1366 x 768 display is the perfect combo to let you enjoy your favorite content
- Experience stunning picture result with cost-effective LED backlighting
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Supersonic |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 12 ms |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/178° Vertical |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| RMS Output Power | 20 W |
| General Features | |
|---|---|
| Digital Tuner | ATSC |
| Analog Tuner | NTSC |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Supersonic, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 720p |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Remote Control Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



