- Delivers Durability, Flexibility, and Outstanding Audio Performance with Exceptional Range
- The Speaker System is Perfect for Home Entertainment, Seminars, or Any Other Venues and Events
- 15" High Efficiency Woofer
- Built-in Bluetooth® Compatible Allows Your Speaker to Work with Bluetooth® Enabled Devices
- True Wireless Stereo (TWS): Allows You to Connect 2 Speakers Via Bluetooth® with TWS Technology So they Can Play at the Same Time and You Can Double Your Audio Output
- Rechargeable Battery (12.8V/5.5A/5500mah)
- USB, Micro SD & AUX Inputs Allows You to Connect Your Non-Bluetooth® External Audio Devices
- FM Radio
- 1 Mic Input (1 wireless mic included)
- AC Power Supply: 100-240V
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Supersonic |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Audio | |
|---|---|
| Wireless Speaker(s) | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| RMS Output Power | 40 W |
| General Features | |
|---|---|
| Portable | Yes |
| Manufacturer | Supersonic, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



