The Supersonic SC-3201BT is a Retro 4 Band Radio and Cassette Player with Bluetooth for audio streaming from Bluetooth-compatible devices. This black throwback beauty can receive AM and FM radio plus shortwave 1-2 World Band Receiver. It also has built in USB and SD Card ports to play back digital audio files. It can also convert analog music to digital music files from its built in cassette player.
- AM/FM/SW 1-2 World Band Receiver & MP3 Playback
- Convert Analog Music to Digital Music Files, from Cassette to USB or SD Card
- Bluetooth® Compatible Allows You to Connect to Most External Bluetooth® Enabled Devices
- Built-in USB Input Compatible, Play Music from a USB Flash Drive
- Built-in SD Card Slot Compatible Allows You to Play Music from an SD Card
- Cassette Player
- Built-in Speaker
- 3 Band EQ Mode
- 360� Antenna
- 3.5mm Stereo Earphone Jack
- Power Consumption: 20W
- Output Power: 4W
- AC Power 120/240V ~ 60/50Hz
- DC 6V (4 x "D") Batteries not included
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Supersonic |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | D |
| Number of Batteries Supported | 4 |
| Input Voltage | 6 V DC |
| Power Source | AC Power |
| Operating Power Consumption | 20 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Antenna Input | Yes |
| Frequency Band Type | SW2 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | SD |
| Audio | |
|---|---|
| RMS Output Power | 4 W |
| Audio Formats | MP3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Speaker Form Factor | Integrated |
| General Features | |
|---|---|
| Media Formats | Analog Magnetic |
| Manufacturer | Supersonic, Inc |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







